Vybrat místo na svatbu není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát!

I v téhle „době covidové“ lidé stále plánují svatby (kam by ten svět taky dospěl, kdyby ne). Je to sice adrenalin, pro všechny zúčastněné, ale snad o to krásnější zážitky z těchto výjimečných dnů jsou.

Je fajn plánovat svatbu na březen, na léto nebo na přes rok, když vlastně vůbec netušíme, co máme plánovat! Všichni si z celého srdce přejeme, aby v tu dobu, kdy má být váš velký den, byl covid už více či méně za námi a my na něj nemuseli brát ohledy.

Co teď všem radím, je plánovat dvě varianty:

  1. Svatbu normální (tu vysněnou)
  2. Svatbu malou do dvaceti osob (pokud se chcete vzít tak či tak)
„S láskou papír“ https://www.instagram.com/s_laskou_papir/?r=nametag

Problém však nastává se všemi zálohami, a to hlavně na místo. Protože máte vybírat místo, když nevíte, zdali vás bude sto nebo deset.

Při podpisu smlouvy je vždy dobré si ujasnit, jak je to s vrácením zálohy, pokud by svatba, kvůli covidu či i jinému důvodu neproběhla.


Pojďme teď zapomenout na pandemii a podívejme se na výběr místa jako takové. Jak už jsem psala na svém facebookovém profilu:

1) Lepší je začít s místy, které si můžete finančně dovolit

2) Vymyslete si styl svatby a pak teprve hledejte „to ideální místo“(princezny patří na zámek a víly na louku)

3) To místo se musí líbit hlavně VÁM

4) Kompromis je vždycky fajn, ale pozor, aby byl na správném místě

5) Venkovní svatby jsou kouzelné i v zimě, ale někomu prostě zima vadí – pokud jste tedy „teplomil“, prosincová svatba v Čechách nebude asi tou nejlepší variantou

6) Vzdálenosti se meze nekladou, ale transport svatebčanů také něco stojí

7) Fotky se dají udělat krásné, ať jste kdekoliv (jen musíte zase vědět, jaké fotky chcete)


Vřele vám doporučuji vybrat si pár míst, které nejdříve oslovíte, třeba emailem. Ptejte se na obsazenost vybraného data a cenu. Pokud se vejdete do všech oslovených míst rozpočtem, můžete si daná místa jet prohlédnout a doptat se na vše ostatní co vás zajímá.

Dnes se dá téměř celá svatba naplánovat online

Mějte na paměti, že dobrý fotograf udělá krásné fotky kdekoliv. Není tedy dobré, abyste byli přesvědčeni o dokonalosti místa dříve, než ho na vlastní oči uvidíte. Navíc pokud se na dané místo jedete podívat v létě a vdávat se budete v únoru – ta tráva určitě nebude tak krásně zelená a zase naopak.

Styl svatby hraje při výběru místa také důležitou roli. Pokud se vidíte jako víla na louce, ale vaši rodiče, tchýně nebo kdokoliv jiný vás přesvědčují, že bude lepší svatba na zámku, v kostele nebo v hotelu. Zkuste se nedat. Protože to, kde svatba probíhá, určitě ovlivní nejen Vaše šaty ale i výzdobu a opravdu celý průběh vašeho dne.

A teď ještě k tomu kompromisu. Je jasné, že dobře nafocená místa s krásným zázemím a perfektní zahradou by se na první pohled mohla zdát jako „to nejlepší místo“, ale pokud přesahují Váš rozpočet byť i „jen“ o pár tisíc, zkuste hledat dál.

Věřte, že pokud se na to místo pojedete podívat, i když si ho nemůžete dovolit, bude se vám, v případě jeho dokonalosti, další – stejně hezké – nebo levnější místo hledat daleko hůř.

Pokud máte stanovaný pronájem v rozpočtu na např. 50 000 Kč, nemá cenu, abyste jezdili na místo, kde je pronájem za 150 tisíc.

Kompromisem myslím to, že máte na výběr ze dvou podobných míst a rozhodnete se proto, co je blíž, aby vaši svatebčané nemuseli tolik cestovat.

Rozhodně tím nemám na mysli to, abyste si půjčovali dalších 100 tisíc na pronájem a místo toho si nenajmuli např. svatebního koordinátora nebo kapelu.

Svatební byznys v Čechách se rychle rozvíjí. Stále přibývají další nádherná místa, takže pokud vám nevyšlo hned to první, nezoufejte.
To, kde se vezmete, by mělo být vaším místem a vy byste s ním měli souznít ve všech směrech a to nejen těch finančních.

Krásné plánování,

Vaše Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>