Jak se pozná dobrý fotograf?

Fotky – vzpomínky na celý život


Ať je to, jak je to, fotografie rovná se vzpomínky na celý život. Zachytí většinu dění, dají se lehko uložit a pokud si uděláte fotoalbum, máte opravdu vzpomínky, které Vám „TEN den“ budou připomínat i za 50 let.


Spoustu novomanželů si tvoří tolik populární foto-knihy, jiní tvoří již zmiňované svatební alba, foto obrazy, dřevěné leporela apod. Virtuální svět nabízí stále více možností, jak si fotografie uchovat a nápadům se meze nekladou.

Naprostá většina svateb se neobejde bez profesionálního fotografa.


Pár fotek z obřadu nestačí


Neznám pár, který by si po svatbě fotky Xkrát neprohlížel. Novomanželé jsou vždy nadšení, když vidí první „foto- vlaštovky“. A to i Ti, kteří mi na začátku tvrdí, že jim bude stačit pár fotek z obřadu, že oni jsou stejně ne fotogeničtí. Tato sympatická skupina novomanželů z nich má obvykle radost největší 🙂


Svatební fotograf


Není proto dobré, nechávat fotky na rodině, kamarádovi s dobrým foťákem či na chytrých telefonech. Fotky jsou často rozmazané, nekvalitní a vy přeci chcete, aby si obřad a hostinu užívali všichni bez telefonů či foťáků v ruce. (To, že si na svatbě zařídíte foto koutek, nepočítám).


Chcete mít prostě krásné a kvalitní fotky, a to i když je zataženo a prší. Jak toho dosáhnout? Odpověď je jednoduchá, najměte si profesionálního fotografa.

Profesionální fotograf


Profesionální fotograf přesně ví, kam si má stoupnout, kde kdy má být. Ti nejlepší dokážou skupiny i jednotlivce vyburcovat, někdy až k nevídaným věcem. Z pohledu koordinátora je radost s někým takovým spolupracovat.

Když se před fotografem dokážete uvolnit (a věřte, že těm nej fotografovým se to i u Vás povede), uvolní se i svatebčané a je to záruka nejen skvělých fotek, ale i skvěle nastartované zábavy.
Jak říká můj kamarád fotograf: „ I žánrovky jdou vyfotit tak, aby to vypadalo, že tam Ti lidé vlastně byli náhodou“. Takže pokud stále váháte, zda-li si vůbec najmete fotografa – pojďme si to shrnout.

 • Dobrý fotograf
  o Má bohaté zkušenosti ze světa svateb
  o Má kvalitní techniku (i záložní)
  o Ví, kam si má stoupnout, kdy kde má být
  o Zachytí ty nejdůležitější momenty – NAPOPRVÉ
  o Často dokáže rozproudit zábavu
  o Vyfotí i ty, kteří si myslí, že jejich obličej nebyl stvořen pro foťák – a hezky!
 • Vaše rodina si tak bude moci užívat obřad a hostinu bez toho, aniž by musela zachycovat ty nejdůležitější momenty a všechny další

Jak se hledá fotograf?


Žijeme v době, kde všem službám vládne internet. Je to skvělé! Najdete, zkontaktujete, domluvíte se on-line a ve svatební den čekáte a doufáte, že přijede. Já Vám však doporučuji: najít, zkontaktovat a sejít se na osobní schůzku, možná i dvě…

Své vzpomínky svěřujete do rukou někoho, kdo by Vám mě být sympatický, spolehlivý a o kom víte, že má zkušenosti. To, že někdo dokáže nádherně nafotit motýli, ještě neznamená, že Vám nafotí krásné svatební fotky – myslete na to!

A jak se pozná dobrý fotograf?


Tomuto tématu se ještě podrobněji chystám věnovat ve svém dalším ebooku. Prozatím Vám zde píši stručný návod:

Profesionální fotograf:
o Je ochotný se s Vámi sejít
o Je dochvilný
o Chodí slušně oblečený (na svatbu s dress codem „black tie“ nepřijde v džínách)
o Respektuje Vaše požadavky (např. seznam fotek, který chcete, aby udělal)
o Na první schůzce Vám ukáže svou tvorbu
o Je ochotný projednat s Vámi Vaši představu

o Sdělí Vám svůj ceník/za jaký čas/ za kolik fotek apod.

Doufám, že jsem Vás přesvědčila o důležitosti fotografa ve Váš svatební den, pokud ano, poptejte se známých, koordinátora či přímo svatební agentury – někdo Vám jistě nějakého super fotografa doporučí.


Svatební den opravdu rychle uteče a dobrý fotograf je zárukou krásných vzpomínek. Nechtějte se starat o to, s kým jste se ještě nevyfotili – nechte to na jiných.. Starejte se jen o to, aby z těch fotek byla cítit Vaše dobrá nálada a uvolněná atmosféra – i po těch padesáti letech!


TAK KRÁSNÉ PLÁNOVÁNÍ!
Vaše Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>