První novomanželský tanec? Jděte do toho, není co ztratit!

K jednomu z vrcholů svatebního dne jistě patří první novomanželský tanec. Snoubenci se ho často učí i několik měsíců dopředu a těší se, až ho předvedou svým nejbližším. Jaké bylo moje překvapení, když se mě, jakožto koordinátora, snoubenci zeptali: „a naučíte nás tančit?“

V dnešní době se své popularitě těší jak tance standardní – jako je například waltz či valčík tak i tance moderní, které byly na svatbách, mnohem dříve, oblíbené zejména „za velkou louží“. A u nás nabírají na popularitě až několik posledních let.

Mimo těchto tanců jsou oblíbené ještě tance skupinové, kdy si budoucí novomanželé nacvičí tanec například s družbami a družičkami nebo s partou kamarádů.

Přátelé – napořád!

I nácvik tohoto tance vyžaduje nejen disciplínu, kdy se musí celý „tým“ sejít několikrát před svatbou, aby tanec nacvičil, ale také kapku kreativity. Svatebčané se u tohoto tance náramně baví a velmi často to rozproudí skvělou zábavu do pozdních nočních (ranních) hodin. A fotky z takové akce? Vzpomínka na celý život 🙂

Ale může se naučit tančit opravdu každý? Jak a kde se takový PRVNÍ tanec naučit? Kde vzít inspiraci? A kolik času takový nácvik zabere? Zeptala jsem se tanečnice, expertky na tanec a taneční lektorky Jany Šerberové, která chystá svatební páry a skupiny již řadu let!

Hezký den Jano,

Jak jste se dostala k učení tance?
K tanci jako takovému jsem se dostala až v tanečních. Tanec mě naplňoval a bylo pro mě přirozenou cestou pokračovat dále. Z volnočasové aktivity se stal sport, kterému jsem se naplno věnovala.

„Naplňoval mě pocit, že dělám to, co mě baví a baví to i mé žáky“

Z parketu se stal druhý domov. Postupně mě začali oslovovat přátelé s prosbou o pomoc při zlepšení svých tanečních dovedností a to je důvod, proč jsem vlastně začala učit. Naplňoval mě pocit, že dělám to, co mě baví a baví to i mé „žáky“.

Jaké tance jsou v dnešní době populární? Jsou to spíše tance standartní nebo moderní?
Klasický tanec, stejně jako moderní je bezesporu krásný. Každý si najde své, je to i věc vkusu. Já se pohybují mezi lidmi, kteří většinou kombinují více stylů. Plesy a společenské akce (mezi které bezesporu patří i svatby) spíše nahrávají klasickému tanci (standart i latina).

Myslíte si, že se může naučit tančit opravdu každý?
Ano! Pokud vás to baví.

Jak a kde se takový první novomanželský tanec naučit? Jak lekce probíhají?
Prvním krokem většinou bývá oslovit taneční školu, či konkrétního lektora, či lektorku v okolí. Ideální je mít i určitou představu o hudbě. Často to bývá oblíbená píseň páru. Pokud pár nemá žádnou takovou nemá, zkušený lektor s nimi vhodnou píseň jistě vybere.

A jak lekce probíhají? Na první lekci se lektor seznámí s žáky a jejich představou a pohybovými možnostmi. Někdo je na tom lépe, s někým to chvilku trvá, ale nakonec se vždy najde píseň na míru. Takže žádný strach!

Kde vzít inspiraci? Co rozhodne, jestli pár bude tančit tanec standardní nebo moderní?
Inspiraci lze najít třeba na oblíbeném YouTube. Vetšinou je to hlavně o tom jaká hudba se páru líbí a jak moc se chtějí předvést a v čem se budou cítit dobře.
Někdo dá přednost romantickému Waltzu nebo valčíku, někdo se si chce prostě „jen zařádit“. Ze všeho pak vznikají, s trochou šikovnosti fotografa, nádherné fotky.

Kolik času takový nácvik svatebního tance zabere?
Jak komu. Někdo zvládne celý svatební tanec za 4 lekce, někdo jich potřebuje 10. Průměr je tak těch 6 lekcí.

Trénujete i skupiny?
Ano, ne zřídkakdy se stane, že nevěsta chce třeba uspořádat s družičkami překvapení pro ženicha. Sama si netroufne a ve větší skupině se cítí „jistější“.

Co byste doporučila párům, které váhají, zdali si najmout na nácvik prvního tance profesionála? Podle čeho by se měli rozhodnout?

Jděte do toho, není co ztratit! “

Najděte si lektora, který vám je sympatický. Bavte se a užijte si to! Zjistíte, že se není čeho bát a že jste na tom daleko lépe, než si sami myslíte 🙂 Tréninkem získáte jistotu a nově nabyté zkušenosti jistě zužitkujete i jinde než na vlastní svatbě.

Nakonec se nemohu nezeptat na cenu. Kolik tedy takové lekce stojí?
Cena lekce, která běžně trvá 45 minut se odvíjí podle zkušeností lektora. Dále i podle toho jestli daný pár navštěvuje i nějaký kurz příslušné taneční školy, nebo platí klubovné. Průměrná cena je 1000 Kč. Lektora seženete od 600 Kč, běžná cena je i 1500 Kč.

Děkuji moc za rozhovor. A vy milí čtenáři, jestli stále váháte, najděte si lektora v okolí a vyražte s ním na schůzku! Možná právě ta bude začátkem vaší taneční cesty a to nejen té svatební!

A pokud se ostýcháte mu zavolat, poproste někoho, kdo to udělá za vás! Ať už svatebního profesionála či kamarádku.

Krásné plánování,

Vaše Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>