Předsvatební focení, aneb jak se nestydět!

V cizině celkem běžná věc. U nás je stále ještě považováno spíše za zbytečnost. Pokud byste si rádi se svým/svou nastávající nafotili krásné předsvatební fotky, v cizích zemích označované jako „zásnubní“, máte moji největší podporu!

Ano, za chvilku plánujete veselku a svatební fotky přeci budou krásné a jistě Vám stačí. Ale já v zásnubních fotkách vidím kouzlo přirozenosti. Jsou totiž jen o Vás dvou. Dobře se na ně vyspíte, vezmete si pohodlné oblečení a nemusíte si lámat hlavu nad tím, s kolika lidmi jste se ještě nevyfotili a jestli držíte květinu tím správným směrem, za ten správný konec..

Ano, toto zrovna nepatří ke klasickým zásnubním fotkám, ale byl únor a my milovali i to auto 🙂 foto: Petr Kozlík


Nevěsty i ženichové bývají ve svatební den nervózní a tak to na těch prvních fotkách je často znát.. Proč si teda před-svatebně nezvyknout na přítomnost někoho cizího?


I když mi dají všichni fotografové jistě za pravdu, že dobrého fotografa svatebčané prostě nevnímají, u nevěsty a ženicha je tato situace, alespoň v prvních chvílích jiná, protože si uvědomují „vážnost“ celé situace.

Předsvatební focení něco stojí, ale když jsem si pro Vás udělala takový malý průzkum, focení začíná na cca 2500 Kč a ty fotky opravdu stojí za to! Dají se třeba nádherně použít na svatební oznámení.

Osobně mám kontakty na několik fotografů, na které se mohu vždy spolehnout. Dnes bych Vám ráda doporučila Lucii Václavkovou (www.vaclavkovalucie.cz). Skvělou fotografku na svém místě!

Překvapení pro manžela, manželku, anebo prostě jen tak


Pokud naopak hledáte tip na svatební dárek pro budoucího manžela či manželku, můžete si nafotit (nejen) předsvatební fotky, ale také portrét. Bude to dárek pro Vás pro oba.

Vy strávíte hodinu až dvě v přítomnosti moc milé a zkušené fotografky, zvyknete si na foťák a vůbec na to, že Vy jste ten objekt zájmu (takže ve svatební den budete zase o kousek méně nervózní) a navíc budete mít krásnou památku, kterou můžete své polovičce darovat.


Já osobně své fotky moc nemusím, ale když mám nějakou, co považuji za „hezkou“- používám jí pořád dokola a všude 🙂


Pro ty z Vás, kdo ještě váháte, jsem se rozhodla Lucku vyzpovídat:


Ahoj Lucko,
Jak ses dostala k fotografování?

Ahoj Anet, asi jako spoustu lidí, i mne přitáhlo k fotce focení prvního syna. Postupně se z toho stal koníček a následovaly žádosti kamarádů a známých, abych jim taky vyfotila děti. Že bych to plánovala jako svojí budoucí profesi, to jsem si nikdy nemyslela.


Fotíš jen v ateliéru nebo i venku?
Fotím i ateliér i venku. Každé má svá specifika a každé se hodí na něco jiného. Co se týče předsvatebního focení, tak s klienty probírám jejich očekávání. Venkovní portréty se fotí na většině svateb, takže je na zvážení, zda si před svatbou nepořídit něco jiného a intimnějšího.


Podle čeho vybíráš, kde budeš fotit?
Záleží, o jakém ročním období se bavíme. Od jara do podzimu jsou ve hře obě varianty. Tedy ateliér i exteriér. V zimě je volba jasná, i když jsou i milovníci mrazu, kteří klidně odhodí košili v mínus pěti:)

Lokaci na venkovní focení vždy konzultuji s klienty. Vedu je k tomu, aby si sami dokázali říct, jestli milují město a chtějí třeba černobílé intimnější fotky z pražských zákoutí nebo je to táhne spíš do přírody a budou se objímat při západu slunce.


Co si myslíš o předsvatebním focení
Myslím, že je to skvělý intimní zážitek. Pokud se lidé berou, je kolem toho spousta starostí a organizace. Během předsvatebního focení mají šanci si vyzkoušet jaké to je, fotit s někým cizím a zároveň třeba zjistí, jaký styl se jim líbí, a na to velké svatební focení jsou mnohem lépe připraveni.

Foto: Lucie Václavková

Navíc jsou tam jen sami dva a nemají starosti, že babička se pohádala s tetou kvůli tomu, že mají podobné šaty. Ne, jsou to sice vtipné historky, ale až po pár letech. V tu chvíli je to hukot, protože každá nevěsta chce mít dokonalou svatbu.


Koho nejraději fotíš a poradíš si i s lidmi co jsou ne-fotogeničtí?
Specializuji se na focení žen. Jsem žena a ráda ukazuji ostatním ženám, jak krásné jsou.Myslím, že toho pranýřování a touhy po dokonalosti, jakou nám předkládají média, už bylo dost. Je zavádějící a nutí ženy vnímat se jinak a být na sebe mnohem tvrdší. Ale nám přece sluší právě ta něžnost, měkkost, zranitelnost. Jsme ženy a naše těla jsou krásná bez ohledu na to, zda mají míry modelky. Nikdy nefotím s profi modelkami. Vždy jsem pracovala s normálními ženami, takže je umím vést.


A fotogeničnost? To je opravdu pojem. Za mne je to nejrozšířenější mýtus, který ve fotce panuje. Už sis někdy pomyslela…na fotce vypadám dobře jenom, když nevím, že mě někdo fotí? To je přesně ono. Jde jen o uvolnění výrazu ve tváři.

Pokud se na sebe žena podívá sama do zrcadla a třeba jen jednou v životě si řekla, že je to OK, tak se focení dá zvládnout. Stačí mít k tomu vedení člověka, který vám vaši krásu umí ukázat. Fotogeničnost neexistuje. Je to práce fotografa, aby lidé na fotkách vypadali dobře. Ve své nejlepší formě.


Lidé mají před foťákem často trému, máš pro ně nějakou radu, jak nervozitu zmírnit?
Myslím, že zásadní je nebrat to smrtelně vážně. Je to jen focení, ne? Dobrý fotograf vás navede a ujistí o tom, že to děláte dobře. Uvolní vás během focení, rozesměje a postará se o to, aby se nervozita rozpustila.

„Zásadní je, nebrat to smrtelně vážně“ říká fotografka Lucie Václavková

Já při focení hodně mluvím a nenechám klienty, aby stihli přemýšlet o tom, co říkám. Prostě pořád jedu. Lidé pak nemají čas přemýšlet, ale rychle se snaží splnit mé pokyny:)


Určitě pomáhá pohyb. Pokud zatuhne tělo, zatuhne i výraz. Takže si zaskákat, zatočit se, hýbnout bokem, zasmát se. Na tohle by měl každého nervózního člověka fotograf navést:)


Máš pevné ceny? Případně, na kolik by takové předsvatební focení u tebe vyšlo?
Mám základní pevnou cenu. Myslím, že nabízím svým klientům opravdu dobrý servis a jejich požadavky se do detailu zabývám. Moje ceny začínají na 3500 za balíček 10 fotek.

Klienti vždy platí až poté, co vidí finální upravené fotografie. Pokud se jim nelíbí, nemusí si je koupit. Nikoho do ničeho nenutím, nic u mě neriskují. Někdo u mě nechá 3500, ale jsou i klienti, kteří platí 15000. Je to jen na nich.

A protože chci, aby si každý mohl fotky u mě dovolit, a vím, že nejsem nejlevnější v kraji, nabízím klientům i splátkový kalendář. Za nafocení neplatí nic. Já investuji svůj čas a zkušenost a věřím, že se jim to bude líbit natolik, že si pak fotografie koupí.


Navíc si vedu databázi klientů, a když se rozhodnu pro nějaký soukromý projekt pro sebe nebo něco nového do portfolia, nesháním profesionální modelky. První, koho oslovím, jsou klientky v mé databázi a dostanou ode mne fotografie jako dárek. Je to takový bonus pro mé klienty. Samozřejmostí je pak svolení použít fotky pro mé portfolio. Musí v tom být rovnováha.


Jak dlouho dopředu si u tebe musejí snoubenci (nebo případní zájemci) rezervovat místo na předsvatební focení?
Během roku jsem schopná jim do měsíce najít termín. Od září do Vánoc je nejvyšší sezóna, v tomto čase mám zhruba v půlce září plno až do konce roku, takže je lepší, pokud se chtějí fotit na podzim, aby si termín rezervovali během letních prázdnin.


Jak dlouho takové focení trvá? A za jak dlouho dostanu fotky?
Ateliérové focení trvá cca 1,5 hodiny. Pokud fotím s vizážistkou, je potřeba plánovat plus jednu hodinu, kterou potřebujeme na přípravu klientky.
Venkovní focení se většinou vejde do hodiny. Ale já nerada stanovuji přesný čas, protože někdo potřebuje na uvolnění delší a někdo kratší dobu.

“ Spokojenost klienta je pro mě zásadní“.

Retušované a vyvolané fotografie dostávají klienti cca 3 týdny po jejich finálním výběru. Proces je ovlivněn dopravou fotek, tisknu jen v Německu, kde jsem s kvalitou naprosto spokojená.


Děkuji MOC za rozhovor.

Doufám, že Vás čtení tohoto článku bavilo stejně jako nás jeho psaní!


Pokud ještě váháte, nebo máte jakékoliv dotazy, zajděte na Lucky stránky www.vaclavkovalucie.cz, kde si mimo hezkých článků můžete stáhnout její ebook „10 kroků ke krásným fotkám aneb co potřebujete vědět, než se půjdete fotit“.

Anebo nám prostě napište. Rádi Vám Vaše otázky zodpovíme 🙂 Sledovat nás ostatně můžete i na facebooku. Naše fan page jsou „svatební grep“„Lucie Václavková fotografka“.


A pokud si nevíte obecně rady, jak pojmout svatební focení, přečtěte si můj další článek: „Jak se pozná dobrý fotograf?“, určitě tam najdete pár tipů, abyste si vybrali opravdu správně.

Tak KRÁSNÉ PLÁNOVÁNÍ a focení zdar!

Vaše Aneta a Lucie

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>