Jak sestavit seznam hostů, aneb neopouštějte staré známé pro nové!

Koho pozvat na svatbu?

Možná se to zdá jako jednoduchý úkol, ale ve chvíli kdy začnete sepisovat „koho pozvat na svatbu“ zjistíte, že to může být pěkná dřina.

Zvlášť když se vídáte pouze s jednou sestřenicí ze dvou, nebo když Váš budoucí tchán má každý měsíc jinou přítelkyni. Zažila jsem i svatbu, kdy byli novomanželům představováni lidé, které ani jeden z nich nikdy v životě neviděl.

Myslete na to, že je to VAŠE SVATBA, tudíž by na ní měli být lidé, které znáte, s kterými se vídáte a bez kterých si Vaši svatbu nedokážete představit. Všichni ostatní tam mohou být díky Vaši dobré vůli, ale rozhodně tam být nemusí.

Sepsala jsem pro vás 10 otázek a tipů, které by Vám měly pomoci při sestavování seznamu hostů:

1) Dokážete si bez ní/bez něho Váš svatební den představit?

2) Byli jste v nedávné době u nich na svatbě? Pokud ano, sluší se pozvání oplatit. Pokud jste je však viděli na jejich svatbě před 8mi lety naposledy, nikdo se na Vás nemůže zlobit, když jim pozvání nepošlete.

3) Kdy jsem jí/ho viděla naposledy? Pokud jste například byly nejlepší kamarádky na střední škole, ale od maturity jste se 10 let neviděly, pozvěte ji jen v případě, že chcete obnovit vaše přátelství.

4) Zvu jí/ho jen z „politických důvodů“? Je to dcera dobrých známých vašich rodičů a ti si přejí, abyste jí pozvali. Vždy je to jen na vás a na udržení dobrých přátelských vztahů, ale mějte na paměti, že byste neměli vyškrtnout ze seznamu někoho, pro vás, důležitého jen proto, že na jeho místo potřebujete usadit „dceru dobrých známých“, bylo by vám to pak líto.

5) Vídáte se během roku?

6) Je to Váš kolega z práce, s kterým každý den chodíte na oběd. Pokud si dokážete představit, že se s ním budete vídat i dál, když se vaše pracovní cesty rozejdou, i on by tam nejspíše měl být.

7) Budete zvát „ +1“ – tzn. Každý, kdo by měl přijít sám, si může přivést doprovod? Někomu se to zdá divné, ale je to prostě moderní.

8) Nechcete na svatbě děti hostů? Občas je těžké si toto prosadit, ale hosté by to měli respektovat.

9) Jak dlouho se znáte? Není to o tom, že nemůžete pozvat někoho, s kým se znáte měsíc, ale víte jak to je „neopouštějte staré známé pro nové“.

10) Chcete raději zachovat dobré rodinné vztahy nebo risknout to, že vám půlka rodiny bude trucovat, protože jste nepozvali tetičku z patnáctého kolene od Josefa, kterého jste v životě neviděli?

Sepsat seznam svatebních hostů není jednoduchý úkol, ale věřte, že ho sestavíte raz dva, když si dopředu s partnerem či partnerkou ujasníte, kde budou „ty mantinely“.

Toto krásné oznámení, stejně tak jako to z náhledového obrázku vytvořila firma: S láskou papír

Je to totiž opravdu jen na Vás.

KRÁSNÉ PLÁNOVÁNÍ,
Vaše Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>