Házet nebo neházet? Toť otázka!

Článků o svatebních květinách bylo napsáno již mnoho. A všichni se shodneme, že bez květin, které symbolizují lásku, plodnost a štěstí, si svatbu ani nedovedeme představit.

Před několika staletími, ale nevěsty neměly krásně upravené květiny. Nosily byliny, květy stromů nebo svazky česneku, které je měly ochránit před zlými duchy.

Fotila Elina Sazonova

Co ale házení svatební kytice? Ano či ne?

Na facebooku ve skupině o svatbách a „grepové skupině“ Odkládáme svatbu, jsem položila tento dotaz budoucím nevěstám. A výsledek?

Průzkum svatebnigrep.cz , 617 respondenů

Více jak tři čtvrtiny respondentů se kytici házet chystá. Což jasně vypovídá o tom, že tato tradice patří do těch „populárních“.

A víte, z čeho se tato tradice „ vyklubala“?

Již ve středověku se dívky snažily utrhnout kousek nevěstiných šatů, aby si zajistily štěstí.

V té době to byl problém jen tehdy, pokud se dívky na nevěstu vrhly ještě v průběhu obřadu. A prý se to opravdu stávalo.

Jinak šaty sloužily jen na tu jednu slavnost a rozhodně nebyly tak honosné jako v dnešní době. Nevěsta byla tedy spíše poctěna tím, že si svobodné dívky snaží kousek jejího nekonečného štěstí, v podobě kousku šatů, vzít.

Dnes, když si nevěsty šaty kupují, půjčují, nebo si je nechávají šít, si tuto tradici nedovedu představit.

Asi i proto, že se šaty postupně stávaly věcí, za kterou nevěsty začaly utrácet nemalé peníze a které si tím pádem začaly i schovávat, nahradilo tuto tradici házení podvazku.

Později tento zvyk přešel v házení svatební kytice a tak je to dodnes.


Tradice s házením podvazku přešla na některých svatbách na pánské osazenstvo. Ten, který ho chytí, se do roka ožení.

Kdy se svatební kytice hází a kdo jí vlastně chytá?

Svatební kytice se nejčastěji hází na konci svatebního dne. Nestane se tak, že o svou kytku přijdete ještě před focením.

K této akci svolává buď svatební koordinátor nebo kapela či DJ. Svobodné dívky se postaví pár metrů za nevěstu a ta kytici mezi ně hodí. Která slečna květinu chytí, se (prý) do roka se vdá. (U mě to fakt fungovalo.)

TIP: Pokud si chcete svoji kytici zachovat, nechte si udělat květiny dvě. Ta, kterou budeme házet, může být, klidně i o polovinu, menší a tím pádem i levnější.

Zažila jsem na svou kůži svatbu, kdy jsme se o květinu nevěsty doslova popraly. Ale jsou i svatby, kde květinu nikdo jít chytat nechce. V tu chvíli jde do akce koordinátor nebo ti, co mají svatbu den na starosti a svobodné slečny prostě najdou :-). Pokud nevěsta květinu házet chce, je hloupé jí nechat čekat.

Pokud patříte k těm, kteří házení kytice příliš nefandí, můžete svou kytici darovat svobodné slečně. Nebo kvítky z květiny všem svobodným slečnám, aby to žádné nebylo líto. Některé nevěsty také nosí svou květinu na hřbitov svým blízkým.

Květinu si po svatbě můžete nechat i zamrazit.

Každopádně, i když se rozhodne si svou květinu ponechat, bude to správně. Je to přeci jen a jen vaše svatba.

Krásné plánování!

Vaše Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>