Eliška, KRÁLOVNA papírových květin.

Myslím, že po všech těch článcích o Covidu, odkládání svateb a o tom, jaké jsou to v této době nervy, naplánovat svatbu na konkrétní datum, je čas na nějaké pohodové čtení.

Mám radost, že jsem pro Vás mohla připravit rozhovor s Eliškou, která si pod značkou Eli.ART rozhodla splnit svůj sen!


Ahoj Eliško,

tvoje tvorba je úžasná, plná novinek. Nemůžu se na začátku nezeptat, jak ses k tvoření papírových květin dostala? Vystudovala jsi před tím nějakou uměleckou školu? Jaká byla tvoje práce předtím?

Ahoj Aneto, moc děkuji za možnost představit více sebe a své papírové květy na Grepu.

Zálibu v ručních pracích si snad nesu v genech, spousta mě toho naučila prababička a mamka. Začínala jsem háčkováním, přes korálky a samolepky až k papírovým květům. Protože se jich držím už 2 roky, věřím, že to je to „moje“ a zůstanu jim věrná. Jinak jsem totiž jednotlivé techniky vždy po pár měsících opustila.

Prvně jsem na papírové květy narazila při brouzdání na Instagramu. Nikdy jsem tento typ dekorace neviděla, zalíbily se mi a hned jsem koukala na další a další fotky, co vše s květy jde vymyslet.

Eli.ART

Následovaly hodiny trápení se a zkoušení, jak se vlastně takový květ vyrábí. Třeba první růži jsem dělala celý víkend a hezká a souměrná nakonec stejně nebyla.

Jinak vzdělání mám hotelového zaměření a v cestovním ruchu a gastru jsem se i celý život pracovně (a vlastně s ještě větší radostí i ve volném čase) pohybovala.

Jak vybíráš papíry (materiály), z kterých tvoříš?

Ze začátku jsem hodně testovala gramáž papíru, který bude pro mě nejlepší, nakonec mi nejvíce vyhovuje mezi 100 a 200 g/m2. Barvy nejraději vybírám naživo, mám v Praze pár oblíbených papírnictví, kam chodívám na výlety. Stejně tak když jedu do jiného českého města nebo i do zahraničí, tak se snažím vždy kouknout alespoň do jednoho papírniství a přivést si nějaký poklad.

Další materiály, kterými květy doplňuji, se snažím vybírat také přírodní, zkouším co nejméně využívat plast. Třeba listy do kytic, ty se dají plastové sehnat celkem hezké a mnoho tvůrců je používá. Já jsem se rozhodla také pro papír – konkrétně krepový, ze kterého myslím listy vypadají o dost živěji. Právě testuji různé typy listů, abych našla ty nejhezčí a mohla jimi svoje kytice doplnit.

Jaké jsou výhody papírových květin oproti živým nebo plastovým?

Velkou přidanou hodnotu vidím v tom, že jsou opravdu trvanlivé, vydrží roky a péče o ně je velmi jednoduchá (oprašovat a nevystavovat vlhkosti). Také nejsou omezené sezónou, tedy klidně může v zimě vzniknout svatební pugét z pivoněk a ještě v barvách na přání.

Pozitiva vidím i co se udržitelnosti týká, víc a víc si zjišťuji o dovozu květin a jejich pěstování, tento aspekt u těch papírových odpadá. Jsou bez postřiků a vyrobené mýma českýma rukama. Ve vztahu k plastovým, myslím, že obecná snaha plasty eliminovat je známá, tedy proč zrovna takovou krásu, jako květiny, ničit použitým plastovým materiálem.

Velkou výhodou můžou být květiny z papíru pro nevěsty alergičky, protože jak se snažím květy co nejvíce přiblížit realitě, tak pyl na nich nenajdete.

Eli.ART

Kolik času (denně?) trávíš nad výrobou?

Samotná výroba závisí podle objednávek, jednu kytku vyrábím cca půl hodiny, záleží i podle její velikosti. Někdy vyrábím klidně 10 hodin, jindy třeba jen 2 a zbytek věnuji nevýrobní části podnikání. Nejlepší je, že čas v mojí pracovně nejspíš plyne nějak úplně jinak, protože ani těch 10 hodin se mi nikdy nezdá dlouhých. Samotnou výrobu miluju nejvíc, pustím si písničky, podcast nebo film a jedu .. a jsem nejšťastnější.

Eliška, zakladatelka společnosti Eli.ART

Je pořád kam se posouvat?

Určitě je, za 2 roky jsem se už stihla posunout od květů na stěny, přes fotorámy a květinové stěny k papírovým kyticím a květinám do vázy obecně. Dále rozmýšlím, jaké dekorace by ještě s květy šly vymyslet, myslím tím předměty ozdobené květy – nyní pracuji třeba na věncích do interiéru.

Pro koho tvoříš nejčastěji a nejraději?

Jednoznačně pro ženy, velmi často pro maminky holčiček a pro nevěsty. Spolupráce s ženami mi vyhovuje, baví mě, když mají vlastní představu nebo speciální přání a mně se toto podaří naplnit nebo někdy i překonat. Díky tomu se zlepšuji a posouvám, protože ty nejlepší novinky a vychytávky často vzniknout z neobvyklé objednávky.

Mohou se na tebe obrátit snoubenci se svou konkrétní představou?

Ano, prosím 🙂 Jak píši na svém webu – speciální přání jsou výzvou, ne problémem. Květy dokážu vyladit podle barev svatby (posílám vzorky poštou, vždy je lepší vidět barvy naživo než jen z fotky na monitoru), domluvíme se na velikosti a typu. Případně si můžeme domluvit osobní schůzku a vše doladit ke spokojenosti snoubenců.

Eli.ART

Existují v papírových květinách nějaké trendy?

Jasně vede růžová barva. Kombinace růžové a smetanové je stálicí. Myslím, že co se barevnosti týká, tak kopírují příbuzná odvětví, třeba právě trendy barvy svatebních sezón.

Nevím, zda se dá říct, že trendem, ale cílem je pak určitě se co nejvíce vzhledem přiblížit živým květům.

Jak se tyto dekorace pohybují cenově?

Dekorace na stěnu nebo jednotlivé květy do vázy se pohybují v řádech stokorun, větší projekty pak více. V mých cenách se promítá fakt, že každý květ ručně tvaruji a opravdu se jedná o hodiny pečlivé práce, zároveň ale věřím, že moje ceny jsou přijatelné a ne mimo možnosti mých zákaznic.

Eli.ART

Musí si klientky květiny vyzvednout osobně?

Není to nutné, květy běžně posílám poštou nebo přes Zásilkovnu. V případě pronájmu nabízím i dopravu a samotnou instalaci, třeba u květinových foto-stěn. Tam se jedná o dřevěnou konstrukci a přes deset velkých krabic s květy. Pro moje zákaznice je tak mnohem jednodušší když vše dovezu a nachystám, pro ně bez dalších starostí a jen s výsledkem parádních fotek, třeba právě ze svatby.

Děkuji Ti MOC za rozhovor a těším se na spolupráci v další svatební sezóně!

Aneta

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>