Doba NE-SVATBOVÁ a jak to tedy vyřešit?

Je to vskutku zvláštní doba.. Doba, kterou asi nikdo z nás nezažil a hlavně s kterou nikdo nepočítal. Když se mluvilo o koronaviru v Číně, bylo to pro většinu z nás DALEKO a najednou je to tady a my pořádně nevíme, jak se s tím vypořádat.


Někteří to berou více či méně s humorem, jiní propadají strachu – co s námi bude. Každý se s tím snaží vyrovnat po svém a někteří se do toho všeho snaží přesunout svatbu.


Nechci tady teď spekulovat nad tím, kdo je na tom hůře nebo lépe a psát tu, že nejdůležitější je – bezesporu – zdraví. Vzhledem k tomu, že píši blog Svatební grep, ráda bych zde shrnula pár věcí ohledně zakázaných svateb. Setkala jsem se totiž se spoustou názorů typu: „vždyť je to jen svatba“, „tak to prostě posunou“, „to nemají jiné starosti? To jim docela závidím, že řeší jen přesun svatby“.


Všichni ti, kdo kdy plánovali svatbu, mi ale jistě dají za pravdu, že to není ze dne na den. Že naplánovat byť i malou svatbu, vyžaduje nejen trošku času, ale i dost kreativity a v neposlední řadě pevné nervy. Znám páry, kteří svatbu naplánovali za pár týdnů, ale znám i ty, kteří jí plánovali více jak rok.

Pokud patříte k těm, kdo stále neví, jak svatbu naplánovat a jestli si jí chcete připravit na vlastní pěst či s koordinátorem, doporučím Vám svůj ebook zdarma: „Proč si ne-najmou svatebního koordinátora“.


Před několika dny jsem založila na facebooku skupinu „Odkládáme-rušíme-svatbu“. Během 24 hodin tam bylo více jak 400 členů. Není to žádné závratné číslo, ale za normálních okolností by se tato skupina plnila podstatně pomaleji. Možná i několik let.


Svědčí to tedy o tom, že je to (neplánovaně) aktuální téma, pro všechny ty, kdo si na letošní jaro a i léto svatbu naplánovali. A tím, že vlastně nikdo neví, jak to bude, je to o to těžší. Snoubenci mi například píší, že mají svatbu 4. 7. a jestli si myslím, že jí mají přesunout na září, anebo rovnou na příští rok? Jak jim mám ale odpovědět, když tu odpověď nikdo nezná..?

Už je nás tam přes 500 a je to super 🙂


V úvahu stojí vzít určitě i to, že pokud jste si vysnili svatbu o sto lidech a teď byste přistoupili na to, že se prostě vezmete tzv. 2+2 (tedy pouze se svědky a až to pochopitelně povolí), nebude Vám to nakonec líto?
Co snoubenci, to příběh:

  • Chtěli jsme se vzít přesně na desáté výročí
  • Chtěli jsme se brát na jaře, když vše kvete
  • Čekáme miminko a chceme být svoji, než se malé narodí
  • Už jsme svatbu jednou odsouvali
  • Už teď nás to stálo víc, než jsme plánovali
  • Máme půlku rodiny na Slovensku atd.

Každý pár hledá tu svou odpověď, ale jedna správná odpověď prostě není.


V té, již zmiňované, facebookové skupině je hezká atmosféra. Někteří si tam jdou jen pro útěchu, chtějí vědět, že v tom nejsou sami, jiní informují o aktuální situaci a sledují denní tisk. Ostatní sáhodlouze diskutují o tom, coby kdyby..

Všichni se k sobě chovají mile, chápou se, nikdo nikoho neuráží, nikdo nezlehčuje situaci toho druhého…I když tam padne po dvacáté ten samý dotaz, najde se někdo, kdo na něj s pochopením odpoví.


A víte co? Myslím, že k tomu velmi přispěla tato ne úplně lehká doba.
Dodavatelé nabízejí své služby se slevou a jsou ochotni pomoci (ano, oni vás – snoubence budou potřebovat, ale i tak mi to prostě přijde hezké), většina z nich vrací peníze a nejsou si jistí, jestli přijdete znovu, až se situace uklidní..

Pojďte tedy pro jednou neřešit sami sebe, pojďte se zamyslet nad tím, že posunout to o pár týdnů vás prostě nezabije, neberte to tak: „Proč zrovna my“.. Napište Vašim dodavatelům, že s nimi počítáte i pro Váš nový termín.

Berte to, jako týdny navíc, kdy můžete svou svatbu doladit, do těch nejmenších detailů. Hubněte a přibírejte do šatů :-). Pokoukněte se po tom smyčcovém kvartetu, co jste nahradili rádiem, protože prostě nebyl čas..


A že jste se chtěla vdát dříve, než bude vidět vaše těhotenské bříško? Já přísahala, že se nikdy nebudu vdávat těhotná.. V den naší svatby jsem byla na konci 6. měsíce, a jak krásný to byl den!


Svatební den by přeci měl být jedním z těch nej v životě. Nenechte si to zkazit tímto nevlídným obdobím. Nedělejte kompromisy, pokud nechcete. Ta hloupá doba virová (snad brzy) přejde a pak už zase nastane doba svatební a tu si pak všichni společně pořádně užijeme!

PEVNÉ ZDRAVÍ a brzy na svatbě!

Miluji svatby a vše kolem nich. Své zkušenosti sbírám více jak 15 let a nyní je díky blogu a ebookům předávám budoucím nevěstám a ženichům, aby jejich svatební přípravy byly spíše radostí než starostí. Můj příběh si přečtěte zde >>